chodzenie po ścianach – Malezja, wyspa Penang, George Town – akt II

Choć George Town jest miastem różnych atrakcji, to większość turystów przyjeżdża tutaj oglądać.. ściany. Murale i wszelaki Street Art (sztuka uliczna) zaczęły stopniowo opanowywać centrum miasta w wyniku konkursu lokalnych władz. Po umieszczeniu miasta na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO, włodarze chcieli urozmaicić okolicę i zachęcić turystów do spacerów historycznymi uliczkami. W 2009 roku zwyciężył projekt metalowych karykatur „Głosy ludzi” (Voices of people) – sympatyczne, druciane postacie przedstawiają sceny z życia dawnego miasta. Obecnie jest ich 51.

Malezja, wyspa Penang, George Town, ulica Lebuh Leith, Głosy Ludzi: Jimmy Choo

Malezja, wyspa Penang, George Town, ulica Lorong Kampung Malabar, Głosy Ludzi: Spy (Szpieg)

Malezja, wyspa Penang, George Town, ulica Lebuh Muntri, Głosy Ludzi: Win Win Situation (Sytuacja, w której każdy wygrywa)

Ziarno zostało zasiane i kolejne projekty pojawiały się na ścianach Penang. W 2012 powstały dzieła Litwina Ernesta Zacharevic’a, stanowiąc barwną kolekcję malunków, które można nie tylko podziwiać, ale i wchodzić z nimi w interakcje. Wg Wikipedii powstało 6 jego prac, ale w różnych opisach można znaleźć większą ilość przypisaną właśnie jemu (może namalował je później?) – przyznam szczerze, że nie jest łatwo odnaleźć artystę poszczególnych dzieł.

Malezja, wyspa Penang, George Town, E. Zacharevic: Boy on Motorcycle (Chłopiec na motorze)

Malezja, wyspa Penang, George Town, E. Zacharevic: Children on bicycle (Dzieci na rowerze)

Malezja, wyspa Penang, George Town, E. Zacharevic: Little Boy with Pet Dinosaur (Mały chłopiec z dinozaurem)

Malezja, wyspa Penang, George Town, E. Zacharevic: Little Girl in Blue (Mała dziewczynka ubrana na niebiesko)

Malezja, wyspa Penang, George Town, E. Zacharevic: Reaching Up (Sięgając)

Malezja, wyspa Penang, George Town, E. Zacharevic: The Awaiting Trishaw Pedaler (Czekający Rikszarz)

Dwa lata później Julia Volchkova, artystka z Rosji, dodała kolejne sceny, oddające historię życia ludzi z tych okolic. Zaangażowano również lokalnych twórców – m.in. niemego Louis’a Gan, który kontynuował wesołe scenki dziecięcych zabaw.

Malezja, wyspa Penang, George Town, J. Volchkova: Indian Boatman (Hinduski barkarz)

Malezja, wyspa Penang, George Town, L. Gan: Brother and Sister on Swing (Brat i Siostra na huśtawce)

Malezja, wyspa Penang, George Town, L. Gan: Kids Playing Basketball (Dzieci grające w koszykówkę)

Od tego czasu miasto lawinowo zapełnia się malunkami o przeróżnej tematyce i przesłaniu. Fani kotów nie będą zawiedzeni – sporo malunków poświęcone jest właśnie tym zwierzętom w ramach inicjatywy 101 Lost Kittens (101 Zgubionych Kociaków), aby uświadomić ludziom potrzebę ochrony dzikich zwierząt takich jak koty.

Malezja, wyspa Penang, George Town, 101 Lost Kittens: Skippy Comes to Penang/Giant Cat (Skippy przybywa do Penang/Ogromny Kot)

Malezja, wyspa Penang, George Town, 101 Lost Kittens: The Real Bruce Lee Would Never Do This (Prawdziwy Bruce Lee nigdy by tego nie zrobił)

Internet pełen jest tras i map z zaznaczonymi miejscami. My jednak posłużyłyśmy się nimi orientacyjnie. To nie zbieranie pokemonów i odhaczanie ich na liście. Wiele radości dało „przypadkowe” odkrywanie kolejnych dzieł i spacerowanie z intensywnym wpatrywaniem się w ścianę.

Malezja, wyspa Penang, George Town, ulica Muntri Avenue: Big Mouth (Duże usta)

Malezja, wyspa Penang, George Town, Children from the Window (Dzieci z okna)

Malezja, wyspa Penang, George Town, skrzyżowanie Beach Street i Chulia Street, Old Lady with Alien Cat (Stara kobieta z kotem kosmitą)

Malezja, wyspa Penang, George Town, Penguin Thugs (Pingwiny bandyci)

Nowych dzieł przybywa, niestety wiele „starych” niszczeje. Ilość odwiedzających za pewne nie pomaga w ich utrzymaniu, jednak mam nadzieję, że prace konserwatorskie są mimo wszystko planowane. Sami mieszkańcy też nie zawsze doceniają te dzieła, zastawiając je samochodami lub nawet przesłaniając banerami reklamowymi! A może po prostu mieli dość tych wszystkich turystów? Jak by nie było, ludzie kręcą im się pod oknami dzień i noc…

Malezja, wyspa Penang, George Town, mural zakryty banerami reklamowymi

Malezja, wyspa Penang, George Town, praktycznie niewidoczne już Children on a Boat (Dzieci w łódce) E. Zacharevic’a

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.